میز گرد تغذیه

ویژه هر کسی که دنبال تبادل اطلاعاته.یکی از صندلیاش میتونه مال تو باشه!

 
آنژین قفسه صدری
نویسنده : مینا تقی آبادی - ساعت ۱:٠٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ تیر ۱۳٩٠
 

آنژین قفسه صدری

اصطلاحی است که به ایسکمی متناوب میوکارد قلب اطلاق میشود.علائم آن به صورت درد زیر جناغ سینه و درد قفسه سینه که معمولا زمان فعالیت، حرکت و استرس تشدید میشود و زمان استراحت و یا مصرف دارو های ضد آنژین برطرف می شود.

علت آن نوعی inbalance بین عرضه و تقاضا 2Oدر قلب است که باید توسط عروق کرونر انجام شود.وقتی جریان خون عروق کرونر کم شود میزان حمل اکسیژن کاهش یافته وقلب که در شرایط عادی انرژی خود را از کلسترول تامین میکند، در یک فضای بی هوازی شروع به مصرف گلوکز میکند و در نتیجه باعث تجمع یکسری مواد شیمیایی دردزا مثل اسید لاکتیک در قلب می شود.پس اعصاب حسی و حرکتی قلب تحریک شده، پیام به مغز رفته و بازخورد آن احساس درد در ناحیه قفسه سینه است؛پس باید جریان خون عروق کروونری را بهبود بخشیم.

 

آترواسکلروز و اسپاسم عروق کرونر به ترتیب منجر به آنژین کلاسیک و اسپاسمی می شوند.


ریسک فاکتورها:

1.سابقه خانواد گی           2.دیابت                           3.هاپرلپیدمی               4.سیگار کشیدن

5.سبک زندگی                6.فشار خون مزمن             7.آنمی شدید

در کل 2 نوع آنژین داریم:

نوع 1)آنژین کلاسیک یا stable :در این وضعیت بیمار در حالت عادی و استراحت هیچ علامت و دردی ندارد، اما زمانی که ضربان قلب در اثر فعالیت زیاد بیشتر می شود و نیاز قلب به اکسیژن افزایش میابد،به دلیل تنگی که ایجاد شده عروق کرونری قادر به خونرسانی بیشتر به عضله قلب نیستند و بین عرضه و تقاضای اکسیژن اختلال ایجاد می شود.پس بیمار دچار درد می شود.این درد معمولا بین 20-10 دقیقه طول می کشد.درد فشارنده ای است و حالت تیز و برنده ندارد و با قرص های زیر زبانی نیز به سرعت بهبود میابد.

 

نوع2)آنژین مغایر یا وازواسپاتیک یاunstable:بر عکس نوع اول حتی در زمان استراحت رخ می دهد و در زمان مشخصی از روز درد سراغ فرد می آید.احتمال این نوع آنژین بیشتر است.در این آنژین تنگی عروق کرونر نسبت به اولی بیشتر شده و درد شدیدتر است و با استراحت معمولا خوب نمی شود.

درمان این بیماری سه مرحله دارد:

مرحله 1)اقدامات لازم برای بیماران مبتلا به آنژین:

1.تنظیم فعالیت های بدنی با توجه به درصد تنگی عروق                 2.تغذیه با حجم کم ولی دفعات زیاد

3.کاهش استرس های روانی              4.کنترل دیابت                   5.کاهش وزن

6.قطع مصرف سیگار                      7.کنترل چربی خون             8.کنترل فشار خون

مرحله 2)دارو درمانی:

مهارکننده های کانال های کلسیمی ، βبلوکر ها مثل کاپتوپریل-پروپرانولول-دیلتیازوم ، و مهم ترین داروها شامل نیترات های آلی مثل TNG

مرحله 3)باز گشایی عروق:

اگر با دارو درمانی درد بیمار بهبود نیافت نیاز به روش های باز گشایی با آنژیوگرافی وجود دارد.


 
comment نظرات ()