میز گرد تغذیه

ویژه هر کسی که دنبال تبادل اطلاعاته.یکی از صندلیاش میتونه مال تو باشه!

 
”پدیده همه‌گیر و شایع در سراسر جهان“
نویسنده : مینا تقی آبادی - ساعت ۸:٤۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢ خرداد ۱۳٩٠
 

در سراسر جهان، اکثر افرادی که در شهرها زندگی می‌کنند از فعالیت بدنی کمتری برخوردارند، جمعیت جهان رو به فزونی است و اکثر افراد نسبت به گذشته از طول عمر بیشتری برخوردارند. در عین حال مردم نسبت به گذشته از غذاهای ناسالم و پر حجم استفاده می‌کنند. بنابرین ین ترکیب نامناسب (فعالیت بدنی کم و استفاده از غذاهی نا سالم) سبب افزایش غیر قابل کنترل شیوع دیابت در جهان شده است...


دیابت چیست؟

بیماری قند و یا به عبارت دیگر دیابت، بیماری مزمنی است که در نتیجه اختلال در تولید و عملکرد انسولین در بدن به وجود می آ‌ید.

انسولین هورمونی است که در لوزالمعده (پانکراس) تولید می‌شود و سلول‌ها را قادر می‌سازد که گلوکز را از خون گرفته و برای تولید انرژی استفاده کنند. لوزالمعده فرد مبتلا به دیابت، انسولین مورد نیاز بدن را تولید نمی‌کند (دیابت نوع 1) و یا انسولین کارایی لازم را در بدن این افراد ندارد (دیابت نوع 2).

از این رو، افراد مبتلا به دیابت نسبت به افراد غیر دیابتی نمی‌توانند از گلوکز به نحو احسن در سوخت و ساز بدنشان استفاده کنند. در نتیجه قند خون افراد به مقدار قابل ملاحظه‌ی افزایش می‌یابد. این "افزیش غلظت گلوکز" یا "افزیش قند خون" را هیپرگلیسمی می‌نامند.

در برآورد و تخمینی که در سال 1985 انجام شده است مشاهده شده که 30 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به بیماری دیابت بودند. اما امروزه حدود 194 میلیون نفر به بیماری دیابت مبتلا هستند که در مقایسه با 20 سال گذشته 6 برابر شده است. اگر جلوی پیشرفت این بیماری همه‌گیر گرفته نشود تا سال 2025 تعداد مبتلایان به دیابت به 333 میلیون نفر خواهد رسید.

افزایش قند خون سبب ایجاد عوارض زودرس و دیررس دیابت در بدن می‌شود. اگر دیابت پیشگیری و درمان نشود، بسیاری از عوارض دیابت کشنده بوده و یا حداقل سبب کاهش کیفیت زندگی فرد مبتلا به دیابت و خانواده وی می‌شود.

 

عوارض زودرس دیابت

 

1- کتواسیدوز یا کمی دیابتی: یک اختلال مربوط به سوخت و ساز است که در اثر افزایش میزان قند خون همراه با استون ایجاد می‌شود که سبب گیجی، سستی و بی‌حالی، احساس تشنگی شدید، خستگی و تنگی نفس شده و همچنین در بعضی موارد با اغماء همراه است که در صورت عدم درمان ممکن است منجر به مرگ فرد شود.

2- عفونت‌هی مکرر: هنگامی که قند خون بالا باشد بدن نمی‌تواند در مقابل عفونت از خود عکس‌العمل نشان دهد و دفاع کند.

3- کاهش وزن: در این حالت بدن به جای مصرف گلوکز، از پروتئین‌ها و چربی‌ها استفاده کرده که این امر باعث کاهش وزن می‌شود.

در مواردی که دیابت کنترل نشود عوارض دیررس ظاهر می‌شود که مهمترین آنها عبارتند از:

1- عارضه چشمی: که ممکن است به نابینایی کامل ختم شود.

2- نفروپاتی(بیماری کلیه): که ممکن است باعث از کارافتادگی کامل کلیه‌ها شود.

3- نوروپاتی (آسیب دیدگی اعصاب): در صورت همراه شدن با مشکلات گردش خون ممکن است موجب ایجاد زخم در پاها و نیز قانقاریا شود که در نهایت به قطع عضو می‌انجامد.

4- بیماری قلبی- عروقی: که بر روی قلب و رگهی خونی اثر می‌گذارد و یا ممکن است به سکته‌هی قلبی (منجر به حمله قلبی) سکته مغزی (یکی از علل اساسی ناتوانی و مرگ در افراد دیابتی) منجر شود.

مهمترین انواع دیابت عبارتند از:

 1- دیابت نوع یک

 2- دیابت نوع دو

 دیابت نوع 1:

که در گذشته "دیابت وابسته به انسولین" نامیده می‌شد و هر سنی را دربر می‌گیرد اما در کودکان و جوانان شایع‌تر است. بدن افراد مبتلا به دیابت نوع 1 قادر به تولید انسولین کافی نمی‌باشد. لذا، برای کنترل قند خونشان نیازمند انسولین تزریقی هستند. عدم دسترسی به انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 موجب مرگ و میر ایشان می‌شود.

 دیابت نوع 2:

که در گذشته به آن "دیابت غیر وابسته به انسولین" گفته می‌شد. در افراد میان سال به بالا بخصوص افراد دارای اضافه وزن، شایع است. با توجه به پدیدة رو به افزایش چاقی و کم تحرکی در افراد جوان، دیابت نوع 2 همیشه به انسولین نیاز ندارند و غالباً می‌توانند دیابت خود را با تغذیة صحیح و کاهش وزن و فعالیت بدنی کنترل نمایند. اما ممکن است به دارو نیز نیاز داشته باشند. دیابت نوع 2 تقریباً 95 -90 درصد کل دیابتی‌ها را دربر می‌گیرد.

 علائم بیماری:

شروع دیابت نوع 1 بسیار ناگهانی و ناراحت کننده است، که می‌تواند علائم ذیل را به دنبال داشته باشد.

1- تکرر ادرار

2- تشنگی و خشکی دهان به طور غیرطبیعی

3- خستگی مفرط یا کمبود انرژی

4- گرسنگی مداوم

5- کاهش ناگهانی وزن

6- تاری دید

7- عفونت‌های مکرر

شروع دیابت نوع 2 تدریجی است بنابراین تشخیص بیماری کار بسیار دشواری است. به هر حال علائم دیابت نوع 1 بصورت خفیف‌ تر ممکن است در مبتلایان به دیابت نوع 2 نیز وجود داشته باشد.

در برخی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 هیچ گونه علائم زودرس بیماری دیده نمی شود و ممکن است سال‌ها پس از ابتلا، تشخیص داده نشود. نیمی از این افراد در زمان تشخیص دچار عوارض مختلف دیابت هستند.

 با وجود اینکه تاکنون دیابت درمان قطعی نیافته ولی راه‌های مؤثری برای کنترل آن وجود دارد. به کمک درمان‌های مناسب دارویی و آموزش‌های صحیح در کنار داشتن شیوة صحیح زندگی، یک فرد دیابتی می‌تواند همانند سایر افراد جامعه به زندگی فعال خود ادامه و خطر ایجاد عوارض دیابت را کاهش دهد.
 


 


 
comment نظرات ()