میز گرد تغذیه

ویژه هر کسی که دنبال تبادل اطلاعاته.یکی از صندلیاش میتونه مال تو باشه!

 
آنژین قفسه صدری
نویسنده : مینا تقی آبادی - ساعت ۱:٠٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ تیر ۱۳٩٠
 

آنژین قفسه صدری

اصطلاحی است که به ایسکمی متناوب میوکارد قلب اطلاق میشود.علائم آن به صورت درد زیر جناغ سینه و درد قفسه سینه که معمولا زمان فعالیت، حرکت و استرس تشدید میشود و زمان استراحت و یا مصرف دارو های ضد آنژین برطرف می شود.

علت آن نوعی inbalance بین عرضه و تقاضا 2Oدر قلب است که باید توسط عروق کرونر انجام شود.وقتی جریان خون عروق کرونر کم شود میزان حمل اکسیژن کاهش یافته وقلب که در شرایط عادی انرژی خود را از کلسترول تامین میکند، در یک فضای بی هوازی شروع به مصرف گلوکز میکند و در نتیجه باعث تجمع یکسری مواد شیمیایی دردزا مثل اسید لاکتیک در قلب می شود.پس اعصاب حسی و حرکتی قلب تحریک شده، پیام به مغز رفته و بازخورد آن احساس درد در ناحیه قفسه سینه است؛پس باید جریان خون عروق کروونری را بهبود بخشیم.

 

آترواسکلروز و اسپاسم عروق کرونر به ترتیب منجر به آنژین کلاسیک و اسپاسمی می شوند.


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
 
آیا سفیده تخم‌مرغ سالم‌تر از زرده آن است؟
نویسنده : سعیده حاجیعلی - ساعت ۱:٢٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٤ تیر ۱۳٩٠
 

در این مبحث،‌ به تفاوت میان زرده و سفیده تخم‌مرغ از لحاظ میزان کلسترول، چربی، ‌پروتئین،‌ ویتامین‌ها و مواد معدنی پرداخته‌ایم.

آیا سفیده تخم‌مرغ سالم‌تر از زرده آن است؟

از لحاظ کلسترول

یک زرده تخم‌مرغ دارای 210 میلی‌گرم کلسترول است که براساس یک رژیم غذایی 2000 کالری، 70 درصد از نیاز روزانه به کلسترول را برطرف می‌کند درحالی که سفیده تخم‌مرغ فاقد کلسترول است.

بنا بر توصیه انجمن قلب آمریکا، مصرف بیش از 300 میلی‌گرم کلسترول در روز مجاز نیست و این رقم برای افرادی که دارای بیماری‌های قلبی هستند به مقدار 200 میلی‌گرم در روز کاهش می‌یابد.

از لحاظ چربی

یک زرده تخم‌مرغ حاوی 1.6 چربی اشباع شده و 2.7 چربی اشباع نشده است و سفیده تخم‌مرغ فاقد چربی است.

اگر برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی، مصرف چربی‌های اشباع شده را محدود کرده‌اید چربی‌های اشباع نشده تاثیر مفیدی برکلسترول خون دارند و در این برنامه غذایی نقش بسزایی دارند. 


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()